تعطیلی ، تفریح ایران تصویر افزایش تلگرام

تعطیلی ، تفریح: ایران تصویر افزایش تلگرام ایرانی تصویری پیروزی جام جهانی جام جهانی اینستاگرام علیرضا عصار

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دلار تا چقدر ارزان‌تر می‌شود؟ ، ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند

اگرچه ورود دیرهنگام دولت به بازار ارز، زمینه را جهت سوداگری دلالان در بازار فراهم کرد و عملا قیمت را به فضای غیرمنطقی وارد نمود، اکنون ارزهای بانک مرکزی در بازا

دلار تا چقدر ارزان‌تر می‌شود؟ ، ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند

ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند/دلار تا چقدر ارزان تر می شود؟

عبارات مهم : بازار

اگرچه ورود دیرهنگام دولت به بازار ارز، زمینه را جهت سوداگری دلالان در بازار فراهم کرد و عملا قیمت را به فضای غیرمنطقی وارد نمود، اکنون ارزهای بانک مرکزی در بازار بدون مشتری باقی مانده هست.

به گزارش مهر، بازار ارز چند روزی است که روی آرامش را دیده هست. قیمت دلار به کانال ۴۵۰۰ تومانی بازگشته و حتی در معاملات ساعات نهایی هفته ای که گذشت نیز، قیمت به زیر ۴۵۰۰ تومان هم در بعضی از صرافی ها رسیده بود. این همان قیمت سرکشی بود که به علت ورود دیرهنگام دولت به بازار، آنقدر می تاخت که همه را دلواپس کرده بود. نرخی که به ۵ هزار تومان هم رسید و همه را متعجب کرد.

روند رو به رشد قیمت ارز طی ماه گذشته، آنقدر جالب بود که هر فردی با کوچکترین سرمایه، از نقاط دور و نزدیک به چهارراه استانبول می آمد تا بلکه جهت حفظ ارزش پولش هم که شده، اندکی دلار بخرد و نگهداری کند بلکه بعضی آینده نگری ها مبنی بر دلار ۶ و ۷ هزار تومانی به ثمر بنشیند و او هم کمی سود کند. بعضی ها هم که در صف های طولانی صرافی های دولتی که قیمت را اندکی پایین تر از بازار عرضه می کردند، می ایستادند تا بلکه چند قدم آن طرف تر، دلار را در صرافی های دیگری بفروشند و یا به دست دستفروشان و موتورسواران خریدار ارز در جهت سبزه میدان و پاساژ افشار بفروشند و اندکی درآمد را با خود به منزل ببرند.

دلار تا چقدر ارزان‌تر می‌شود؟ ، ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند

اما اکنون انتظارات در بازار ارز معکوس شده است و دیگر کسی انتظار ندارد که قیمت حداقل تا آخر فروردین ماه سال ۹۷، عوض کردن زیادی داشته باشد. بازار ارز دیگر به آرامش رسیده و به نظر هم نمی رسد که تلاطمی را در پیش داشته باشد، چراکه انتظار و تقاضایی هم جهت خرید ارز به صورت غیرمنطقی وجود دارد و همین امر، منجر به روند رو به کم کردن قیمت در بازار شده است است.

یکی از صرافان میدان فردوسی در گفتگو با مهر می گوید: مراجعات به بازار ارز به شدت کم کردن یافته و همین امر، قیمت را پایین آورده هست. البته دولت هم وارد بازار شده است و بالاخره عرضه را اوج برده هست؛ اگرچه تنها یکی دو روز این اتفاق افتاد و اکنون عرضه های بانک مرکزی به روال قبل در حال انجام است و عرضه مازادی صورت نمی گیرد، ولی تقاضا جهت آن وجود ندارد.

اگرچه ورود دیرهنگام دولت به بازار ارز، زمینه را جهت سوداگری دلالان در بازار فراهم کرد و عملا قیمت را به فضای غیرمنطقی وارد نمود، اکنون ارزهای بانک مرکزی در بازا

وی می افزاید: با روند معکوس انتظارات در بازار ارز، اکنون ارزهای بانک مرکزی که در صرافی های بانکها توزیع می شود، بدون مشتری مانده و بسیاری از مردم روزانه جهت فروش ارز خود به بازار مراجعه می کنند؛ همین امر عرضه را بر تقاضا فزونی داده و مطابق با منطق اقتصادی، قیمت را کم کردن داده است.

این فعال بازار ارز می گوید: قیمت اکنون در بازار به زیر ۴۵۰۰ تومان رسیده و به نظر هم می رسد که در هفته های آینده، باز هم روند کاهشی را سپری کند، حتی دولت اعلام کرده که قیمت هر دلار زیر ۴ هزار تومان است و ممکن است که قیمت در حول و حوش همین رقم تا آخر سال آرام گیرد، یعنی آینده نگری این است که به ۴۱۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان هم برسد.

تمام اینها در شرایطی است که خبرگزاری مهر در گزارش های خود، بارها هشدار داده بود که سرمایه های خرد در این بازار ضرر می کنند و اکنون دقیقا همین اتفاق افتاده است و تمامی کسانی که جهت سرمایه گذاری، رو به خرید ارز آورده بودند، اکنون ضرر و زیان بسیاری را مجبور شده است اند؛ مگر کسانی که همان روزها به مشکل و با واسطه و توسل به دلالان، دلار خود را فروخته و سودی بسیار اندک را به جیب زدند.

دلار تا چقدر ارزان‌تر می‌شود؟ ، ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند

یک محاسبه سرانگشتی نشان می دهد که خرید هر هزار دلار در روزهای اوج قیمت با محاسبه قیمت ۴۷۰۰ تومانی جهت دلار چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تمام می شد و هر هزار یورو نیز با احتساب قیمت میانگین ۶۱۰۰ تومانی شش میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تمام می شد، در حالیکه اگر همان روز فرد دلار خریداری شده است خود را به قیمت ۴۸۵۰ تومان هم می فروخت، حدود چهار میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به دست می آورد که ۱۵۰ هزار تومان سود جهت هر هزار دلار را نصیب خود می کرد. ولی اگر فردی این دلار را نگه داشته باشد و اکنون بخواهد در بازار به هر دلیلی آن را بفروشد، صرافان آن را از وی به ازای هر دلار ۴۴۵۰ تومان می خرند که ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان می شود، بعد او در حقیقت نسبت به خرید اولیه خود که ۴ هزار و ۷۰۰ تومان پرداخته هست، ۲۵۰ هزار تومان هم ضرر می دهد که این ضرر تنها در عرض چند روز اتفاق می افتد.

در عین حال، ولی الله سیف، مدیر کل بانک مرکزی نیز اعلام کرده که در چند روز اخیر اوضاع نسبتا متعادلی را در رابطه با بازار ارز داشتیم و به نظر می رسد با این تعادل، شرایط مناسب و متعادلی ایجاد شده؛ این در حالی است که فعالیت ها و کارها سوداگرانه در بازار نگرانی هایی را ایجاد کرده بود که به وسیله تعدادی از افراد که مجاز به عملیات خرید فروش ارز نبودند، انجام می شد.

اگرچه ورود دیرهنگام دولت به بازار ارز، زمینه را جهت سوداگری دلالان در بازار فراهم کرد و عملا قیمت را به فضای غیرمنطقی وارد نمود، اکنون ارزهای بانک مرکزی در بازا

وی با بیان اینکه ضوابط و آیین نامه هایی جهت خرید و فروش ارز وجود دارد و صرافی های مجاز تعیین شده است اند، گفت: در همه کشورها نیز این حساسیت وجود دارد و جهت جلوگیری از هرگونه اقداماتی که منجر به پولشویی وعملیات مبهم مالی می شود با افراد ناشناسی که در فضایی مبهم فعالیت هایی زیرزمینی انجام می دهند مقابله می شود. بعد از بررسی هایی زیاد با انسجامی که در دستگاه های متفاوت ایجاد شد، نیروی انتظامی عملیات انجام داد و از فعالیت این افراد ممانعت کرد چراکه استمرار این فعالیت ها منجر به اخلال در بازارمی شد.

سیف گفته که ثبات بازار ارز در روزهای آینده زیاد بروز پیدا می کند و می تواند زمینه ایجاد آرامش را در اقتصاد فراهم کند؛ این در حالی است کهدر رابطه با قیمت آینده نگری نمی کنیم، اوضاع تعادلی بازار قیمت رانشان خواهد داد و جهت گیری ما بر این خواهد بود که این تعادل سریعتر ایجاد شود.

دلار تا چقدر ارزان‌تر می‌شود؟ ، ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند

در این میان اگرچه انتظارها بر این بود که بانک مرکزی و دولت سریعتر از این ها وارد بازار ارز شوند و بازار را مدیریت کنند، ولی این کار دیرهنگام صورت گرفت؛ در حالیکه این پرسش مطرح است که اگر بازار با مکانیزم هایی همچون تدوین بسته اوراق همکاری ارزی و ریالی و نیز پیش فروش سکه قابل کنترل بود، آیا دولت سریعتر از این وارد بازار نشد و بازار را مدیریت نکرد. این پرسش بزرگی است که در ذهن بسیاری از فعالان اقتصادی وجود دارد.

به هرحال باید منتظر ماند و دید که قیمت دلار در روزهای نهایی سال، بر روی چه نقطه ای خواهد ایستاد و آیا بازار روند کاهشی خود را تا قیمت های نزدیک به ۴ هزار تومان هم ادامه خواهد داد.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | میلیون | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs